W pobliżu

Jezioro Dąbrówka jest odnogą jeziora Krzywe.

Szlak wodny łączy jezioro Dąbrówka z jeziorem Wigry (poprzez jezioro Czarnohuciańskie, rzekę Kamionkę i jezioro Pierty)

Tutejsze lasy, pełne dębów, słyną z prawdziwków i kurek.

Wigierski Park Narodowy

Odległość: ok. 2 km 

Wigierski Park Narodowy słynie z pięknych ścieżek widokowych. 

Godzinny spacer wystarcza, żeby znaleźć się nad położonym w puszczy jeziorem Gałęziste, zmieniającym kolory w zależności od pory dnia i nasłonecznienia z niepowtarzalną, naturalną piaszczystą plażą.


Wigry

Odległość: ok. 17 km
Wieś położona na półwyspie nad jeziorem rynnowym o tej samej nazwie, powstałym 14 tys. lat temu. Jezioro, które ma wiele wysp i półwyspów jest jednym z najgłębszych i największych w Polsce (zajmuje obszar 2115 ha, największa głębokość 73m). Jezioro ma kształt litery S, a jego nazwa wywodzi się od jaćwieskiego wingris: "kręty". 

W miejscowości Wigry znajduje się pokamedulski klasztor z późnobarokowym kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawne eremy zakonników, wieża zegarowa, przystań.

Erem kamedułów ufundował w 1667r. Jan Kazimierz, aby zakonnicy codziennie modlili się o oddalenie od Polski wszystkich nieszczęść.

W czerwcu 1999r. w Domu Królewskim nocował Jan Paweł II, można zwiedzać apartamenty, kaplicę, bibliotekę (bilet 8 zł). Papież pokochał jezioro już w czasach studenckich, kiedy przemierzał Wigry na kajaku. Do niedawna statek „Tryton”, którym podróżował woził po Wigrach turystów, dziś zastąpiła go inna jednostka.

Cisowa Góra i Suwalski Park Krajobrazowy

Odległość: ok. 25 km

Zwana Sypaną, ponieważ zgodnie z legendą wzniesienie usypano z ziemi wydobytej z miejsca, w którym znajduje się jezioro Kopane, albo suwalską Fudżijamą (ma charakterystyczny kształt wulkanu). Warto wejść na szczyt (256 m n.p.m.), aby zerknąć okiem na zagłębie Szeszupy. To jedna z większych atrakcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Łąki i drzewa na wzgórzach, torfowiska, przy dobrej pogodzie widać kilkanaście jezior.

W pobliżu znajduje się jezioro Szurpiły, otoczone przez liczne wzniesienia, m.in. Górę Zamkową, Górę Kościelną i Górę Cmentarną. Na tych terenach do XIII wieku żyli Jaćwingowie.

Kolejny punkt widokowy znajduje się kilka kilometrów dalej, pod Smolnikami. Unikatowy krajobraz wykorzystano podczas robienia zdjęć do „Doliny Issy” Tadeusza Konwickiego i „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy.

Suwałki

Odległość: ok 5 km.

Największe miasto we współczesnej Polsce położone na ziemiach, które od 1569r. do 1795r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. 

Z zabytków zachwyca Kościuszki, część dawnego tzw. traktu kowieńskiego prowadzącego z Warszawy do Petersburga, będąca najdłuższą ulicą w stylu neoklasycystycznym w Europie. Przyległe  budynki projektowali Antonio Corazi, Piotr Aigner czy Henryk Marconi.

W mieście znajduje się również Muzeum Marii Konopnickiej...

Cerkiew...

Augustów

Odległość: ok 30 km

Pięknie położone między rzeką Nettą i 7 jeziorami miasto rządowe Królestwa Kongresowego. 

Najważniejszym zabytkiem regionu jest Kanał Augustowski, zbudowany przez gen. Ignacego Prądzyńskiego w celu ominięcia pruskich komór celnych przy tranzycie zboża do Gdańska. 101 km, w tym 82 km w granicach Polski, 18 śluz. 

Wielką atrakcją jest spływ kanałem Augustowskim i Czarną Hańczą do Niemna. Organizacją zajmują się lokalne biura podróży.

Sejny

Odległość: ok. 30 km

Najmniejsze miasto powiatowe w Polsce zaczynało jako prywatne miasto duchowne. Dziś liczy 5 tys. mieszkańców. Część z nich to Litwini, więc w miasteczku funkcjonuje szkoła z litewskim językiem nauczania i litewski konsulat.

Sporo zabytków - od dawnej synagogi po Bazylikę Najświętszej Marii Panny i klasztor obronny dominikanów z XVII wieku.


Puńsk

Odległość: ok 30 km
Stolica polskich Litwinów. Warto tu przyjechać, aby spróbować litewskiej kuchni:
  • kindziuka - suchej, długo leżakowanej, pieprznej i kwaskowatej wędliny, 
  • kołdunów - klusk z tarkowanych surowych ziemniaków faszerowanych mięsem z przyprawami,
  • czeburaków - smażonych na głębokim oleju wielkich pierogów, podawanych z zupą,
  • kołdunów - małych pierogów z surowym farszem, gotowanych w zupie,
  • wędzonych świńskich uszu, zwłaszcza jako przystawki do piwa Svyturys,
  • giry - kwasu, wytwarzanego z czarnego żytniego chleba.

Stańczyki

Odległość: ok 38 km

Akwedukty Puszczy Rominckiej wy­so­kie na 36,5 m i dłu­gie na 180 m po­ja­wia­ją się na­gle. Robią imponujące wrażenie wynurzając się nagle z gęstwiny lasu.  Mają pra­wie sto lat. Pierw­szy most po­wsta­wał w la­tach 1912–1914, a dru­gi  w 1918 ro­ku. Przypominają akwedukty rzymskie.