Trochę dalej...

Willa Nad Dąbrówką to znakomity punkt wypadowy do zwiedzania Białorusi, Litwy i Obwodu Kaliningradzkiego.

Grodno (Białoruś)

Odległość: ok. 105 km. 

Miasto Elizy Orzeszkowej, można zwiedzić bez konieczności posiadania wizy. Największe miasto nad Niemnem ma 300 tys. mieszkańców, jedna piąta to Polacy. Są tu polskie gazety, telewizja, działa 8 parafii katolickich.  Warto zobaczyć stary zamek królewski, w którym odbywały się Sejmy Rzeczpospolitej, mieszkali i umierali polscy królowie - Kazimierz Jagiellończyk i Stefan Batory. Nowy zamek królewski, zbudowany przez Augusta III jako letnia rezydencja królów polskich i wielkich książąt litewskich to miejsce podpisania traktatu II rozbioru Polski i abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po zrzeczeniu się tronu król mieszkał tutaj jeszcze 2 lata.

Wilno (Litwa)

Odległość: ok 190 kmLeży nad Wilią. Było stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego, jest stolicą Litwy. Główny ośrodek polskiej kultury i nauki na Litwie. Prawa miejskie uzyskało w XIV wieku, dziś liczy ok. 550 tys. mieszkańców. Stare Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najcenniejszym zabytkiem jest kaplica w Ostrej Bramie z czyniącym cuda obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dla Polaków bardzo ważny jest cmentarz na Rossie, na którym spoczywa matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce.

Druskienniki (Litwa)

 Odległość: ok 97 km

To popularne uzdrowisko położone na brzegu Niemna, jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. Występują tu liczne źródła mineralne i pokłady borowiny. Miasto królewskie, po I wojnie światowej włączone do terytorium Polski. Można spacerować śladami wybitnych Polaków. Po wysokim brzegu Niemna przechadzali się Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Moniuszko, Juliusz Osterwa i Hanka Ordonówna. Ocalały drewniane wille z przełomu XIX i XX wieku.

Druskienniki to ukochana miejscowość Józefa Piłsudskiego. Podczas jednego z pobytów zachorował. Udzieliła mu pomocy dr Eugenia Lewicka, z która połączył go wieloletni romans.

Dziś w Druskiennikach jest jeden z największych w Europie Aquaparków i całoroczny sztuczny stok narciarski Snow Arena.

Kowno (Litwa)

Odległość: ok. 120 km

Przed II wojną światową było stolicą Litwy. Urokliwie położone u ujścia Willi do Niemna. Ok. 300 tys. mieszkańców. Mnóstwo zabytków, od ruin zamku sprzed 600 lat i gotycki kościół św. Gertrudy, archikatedrę św. Piotra i Pawła, którą rozpoczęto budować w XV wieku po Dom Perkuna - kantor handlowy kupców gdańskich z przełomu XV i XVI wieku.

Kaliningrad (Rosja)

Odległość: ok 214 km
Coraz szerzej otwiera się na turystów Kaliningrad położona przy ujściu Pregoły do Zalewu Wiślanego stolica Obwodu kaliningradzkiego. Wystarczy wyrobić wizę elektroniczną, w odróżnieniu od zwykłej rosyjskiej wizy nie jest wymagane zaproszenie, vouchery czy rezerwacje hotelowe.

Miasto założyli w XIII wieku Krzyżacy. Po hołdzie pruskim w 1525r. zostało stolicą Prus Książęcych, stanowiących polskie lenno. Polska nazwa Królewiec obowiązywała do 1946r. Z II wojny światowej gród wyszedł bardzo okaleczony, ale wciąż atrakcyjny dla turystów. Dziś Królewiec liczy ok. 500 tys. mieszkańców